Moda na ekologię w… modzie

Moda na ekologię w… modzie

Trendy w modzie zmieniają się dzisiaj w zasadzie co sezon. Wczoraj nosiliśmy bluzki w kropki, dzisiaj królują na salonach paski, a jutro okaże się, że w cenie są materiały nieskazitelnie gładkie. W modzie na przestrzeni lat, czy nawet wieku pojawiało się chyba wszystko. Były już koronkowe stroje, bufiaste rękawy czy dekolty wycięte w najbardziej innowacyjne wzory. Okazuje się, że kilka lat temu pojawił się jednak w modzie nurt, który mimo swoich wzlotów i upadków dość stabilnie utrzymuje się na rynku. Mowa oczywiście o modzie na ekologię, która pojawiła się zresztą także w innych dziedzinach naszego życia. Okazuje się jednak, że chcąc żyć ekologicznie możemy to zrobić nie tylko poprzez segregowanie śmieci czy poprawne odżywianie. Moda na ekologię może być jednocześnie częścią naszego stylu bycia, ubierania czy czesania. Jak jednak sprawić, by w szafie pojawiły się ekologiczne ciuchy i dodatki? Skąd czerpać inspiracje dotyczące codziennego konstruowania naszego ubioru? Jak wreszcie przekonać się do porzucenia starego trybu życia? Wbrew pozorom znalezienie odpowiedzi nie jest takie trudne.

Moda ekologiczna czy tak zwane stroje śmieciowe

Warto zaznaczyć, że modę ekologiczną propaguje się nie tylko w świecie high fashion. Coraz częściej można spotkać się z tym zagadnieniem także wśród najmłodszych, na przykład w przedszkolu. Projekty realizowane w tej grupie odbiorców mają przede wszystkim uświadamiać najmłodszych i zaszczepiać w nich przekonanie, że z czegoś na pozór nieważnego i nadającego się do wyrzucenia można wykonać fenomenalny strój na miarę największych marek odzieżowych. Co ciekawe, podobne projekty były zresztą tworzone przez wielkich projektantów. Jak widać nawet trendy najmłodszych i tak zwana high fashion mogą ze sobą współgrać i nadawać na tych samych falach w zakresie pewnych tematów. Ideą takiej akcji jest przede wszystkim propagowanie ekologii. Wydaje się jednak, że z całą pewnością można też mówić w tym przypadku o ekologicznym stylu.

Niezbędny recykling w naszej… szafie

vintageWiele osób ma niestety tendencję do tego, by co jakiś czas wyrzucać swoje starsze ubrania do śmieci. Okazuje się, że istnieje przynajmniej kilka innych opcji do wykorzystania. Osoby z zacięciem krawieckim wiedzą z pewnością o czym mowa. Warto starsze ubrania poddawać co jakiś czas pewnego rodzaju analizie. Być może niektóre z nich znów wróciły do łask projektantów i można ponownie pokazać się w nich na mieście. Innym razem wystarczy jedynie coś odszyć, przeszyć lub przyszyć, by ubranie zyskało zupełnie nowy wymiar. Podobnie jest zresztą z dodatkami, takimi jak torebki. Jeśli stwierdzamy, że dana rzecz zupełnie się nam nie przyda, nadal nie ma potrzeby jej wyrzucać. Wiele osób nie może narzekać na ubrania wylewające się z ich szafy. Może warto więc oddać swoją własność komuś, kto będzie ją mógł jeszcze wykorzystać? Warto odwiedzić kilka punktów zbierających ubrania dla potrzebujących lub przedzwonić w tej sprawie na numer znaleziony na przykład w sieci.

W sklepach pracownicy namawiają nas do kupna

Wydaje się, że wizyta w sklepie tradycyjnym może w znacznym stopniu zrujnować plany o ekologicznym trybie życia. Wybierając się na zakupy po jedną torbę nierzadko zostajemy skuszone przez ekspedientki na pozór dobrą promocją i wychodzimy z trzeba torebkami, które w zasadzie nie są nam potrzebne. Często przekładamy w ten sposób ilość nad jakość, co w zasadzie nie jest w żaden sposób ekologiczne. Jeśli chodzi o różne gadżety takie jak torebki sklep internetowy wydaje się o wiele lepszą opcją. Siadając przy komputerze możemy bowiem bez żadnych nacisków przejrzeć ofertę danego sklepu i – co szczególnie ważne – zamówić wybrany produkt prosto do domu. W cenie są dzisiaj przede wszystkim wyroby skórzane, które są nie tylko modne i ładne, ale także służą właścicielkom przez wiele lat. Są również bardzo uniwersalne, dlatego można je zabierać zarówno do pracy czy na spotkanie biznesowe, jak i na zwykły spacer czy wyjście ze znajomymi i rodziną.

Ekologia pojawia się wielokrotnie w projektach znanych projektantów. Nierzadko różnego rodzaju pokazy mody czy sesje zdjęciowe tworzone są na podstawie ekologicznych tematów. Warto pamiętać o tym, że raz kupione ubrania czy dodatki mogą być modne przez cały czas. Nawet, gdy trendy głoszone przez czasopisma modowe czy programy związane z high fashion mówią co innego. Należy więc zdawać sobie sprawę z rozwiązań, które nie tylko przyczynią się do ekologicznego stylu życia w pośrednim tego słowa znaczeniu (na przykład nosząc zielone dodatki wzorując się na projektantach), ale także do ekologicznego stylu życia sensu stricte. Niewyrzucanie ubrań i przerabianie ich według własnego uznania także można bowiem zaliczyć do ekologicznego stylu życia. Elementy takie jak skórzane torebki, ubrania dobrych marek i sprawdzone dodatki mogą służyć właścicielkom przez wiele lat. Tym samym raz wydane pieniądze zwrócą się wielokrotnie, a nasze życie stanie się nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *