Proces naprawy turbosprężarki w aucie

Proces naprawy turbosprężarki w aucie

Coraz większa liczba producentów samochodów decyduje się na montaż tak zwanej turbosprężarki, która w ogólnym założeniu ma pomóc silnikowi w jego pracy. Okazuje się, że choć przydatność wspomnianej części jest ogromna, jednocześnie niepoprawne obchodzenie się z turbosprężarką prowadzi do jej uszkodzenia. Wielu kierowców nie mając o tym pojęcia dość szybko trafia do warsztatu w celu naprawy lub wymiany turbosprężarki. Należy więc mieć świadomość tego, jak poprawnie obchodzić się z autami mającymi wbudowaną turbosprężarkę oraz kiedy warto zgłosić się do mechanika na przegląd. Warto również wiedzieć, na czym w zasadzie polega regeneracja turbosprężarki i kiedy jest konieczna. Jak zatem odpowiednio dbać o samochód wspomnianego rodzaju? Gdzie szukać kompetentnych mechaników w razie awarii? Okazuje się, że nie każdy zna odpowiedzi na te – na pierwszy rzut oka dość banalne – pytania.

Krótko o historii turbosprężarki i jej zastosowaniu

Warto zaznaczyć, że turbosprężarki wcale nie są stosunkowo nowym wynalazkiem. Turbodoładowanie zostało opatentowane już na początku dwudziestego wieku, a dokładniej w roku tysiąc dziewięćset piątym. Należy przy tym zaznaczyć, że patent wcale nie oznaczał jednoczesnego użycia turbosprężarek w wymiarze praktycznym. Na to trzeba było poczekać do roku tysiąc dziewięćset trzydziestego ósmego w przypadku samochodów ciężarowych oraz do roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego trzeciego jeśli mowa o samochodach osobowych. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, iż wynalazek okazał się fenomenem w branży mechaniki samochodowej. Nie tylko jeśli chodzi o poprawę jakości pracy silnika, ale także ze względu na ekologię. Turbina turbosprężarki jest bowiem zasilana spalinami z silnika, dzięki czemu te ostatnie przedostają się do atmosfery w mniejszym stopniu. Mimo swojej użyteczności turbosprężarka jest jednak podatna na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, jak radzić sobie tego rodzaju maszynami. Wystarczy zastosować się jedynie do kilku zaleceń.

Poprawne użytkowanie turbosprężarki przez kierowców

Kierowcy nie zdają sobie na ogół sprawy z tego, że bardzo łatwo mogą uniknąć różnego rodzaju awarii związanych z samą turbosprężarką, ale pośrednio także z innymi częściami samochodu, na które turbosprężarka mniej lub bardziej wpływa. Przede wszystkim właściciel auta powinien więc kontrolować regularnie poziom ciśnienia oleju w aucie. W miarę możliwości należy też wymieniać olej w dość cyklicznych odstępach czasu. Ważna jest także konserwacja systemów filtracji oleju oraz powietrza. Kierowcy prowadzący auto z turbosprężarką powinni wiedzieć, że zbawiennie na jej działanie wpływa wyłączanie silnika dopiero około trzydzieści sekund po skończonej jeździe. Z kolei podczas włączania silnika samochodu należy postarać się o to, by pełna moc jednostki nie została wykorzystana. Warto zaznaczyć, że niekiedy nawet właściwe obchodzenie się z turbosprężarką nie zapobiegnie jej uszkodzeniu. Mowa w tym przypadku o czynnikach zewnętrznych, które mogą spowodować jakąś awarię. Na przykład o sytuacji, w której jakieś ciało obce znajdzie się w układzie ssącym lub wydechowym (jeśli mowa o silniku). Często wymiana wspomnianej części nie jest konieczna, ponieważ warsztaty mechaniczne coraz częściej specjalizują się w zakresie regeneracji turbosprężarek. Na czym taka regeneracja polega?

Regeneracja turbosprężarki w warsztacie samochodowym

Proces regeneracji uszkodzonej turbosprężarki może przebiegać dwutorowo. Jeden wariant obejmuje wymianę części, a więc w gruncie rzeczy wmontowany ponownie element jest fabrycznie nowy lub pochodzi z innego auta, ale działa naturalnie bez zarzutu. W zależności od tego, czy element jest nowy czy też używany cena części będzie oczywiście inna. Jeśli chodzi o wariant drugi naprawa turbosprężarek odbywa się w tym przypadku w kilku krokach. Mechanik przede wszystkim musi zweryfikować, z jakimi uszkodzeniami ma do czynienia. Po wykonaniu czynności naprawczych mechanicy testują turbosprężarkę w różnych sytuacjach, by sprawdzić, czy ta faktycznie działa ponownie prawidłowo. Naprawa turbosprężarki może trwać krótko, jednak w przypadku całkowitej wymiany części nie zawsze warsztat samochodowy dysponuje określonym modelem wspomnianego elementu na miejscu. Na szczęście dostawa wybranej turbosprężarki dzięki sklepom online również nie zajmuje tak wiele czasu, jak jeszcze kilkanaście lat wcześniej (kiedy części trzeba było sprowadzać na przykład z zagranicy).

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *