Strony www dla czasopism naukowych

Strony www dla czasopism naukowych

Każde czasopismo naukowe charakteryzuje się pewną specyfiką, która znacznie odróżnia dany tytuł pod względem tematyki i podejmowanej problematyki od innych magazynów pojawiających się na rynku. Nierzadko bywa również tak, że dane czasopismo naukowe jest niszowe, co oznacza, iż posiada bardzo okrojoną liczbę odbiorców oraz liczbę autorów artykułów. To właśnie dlatego tak ważne staje się stworzenie struktury, dzięki której tworzenie i wydawanie oraz przede wszystkim zarządzanie czasopismem będzie proste, szybkie i niesprawiające problemów chociażby pod względem technicznym. W ostatnim czasie na rynku pojawił się program Editorial Software, dzięki któremu czasopisma naukowe mogą działać nie tylko sprawniej, ale także mogą w razie takiej potrzeby dotrzeć do szerszego grona czytelników. Na jakiej zasadzie działa wspomniany program? Jakie daje możliwości i kto korzysta z niego najczęściej? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Szczególnie wtedy, gdy zainteresowani odgrywają jakąś rolę w tworzeniu periodyku naukowego.

Nowoczesna strona www czasopisma

Pierwszą zaletą wspomnianego programu jest możliwość stworzenia wygodnej strony, na której będą publikowane wszystkie artykuły. Wydaje się, że strony www dla czasopism naukowych są dzisiaj idealnym rozwiązaniem przynajmniej pod kilkoma względami. Przede wszystkim dlatego, iż dzięki witrynie każdy chętny może przejrzeć zawartość czasopisma. Posegregowanie artykułów w wygodny sposób umożliwia znalezienie interesującego czytelnika tekstu. Dostępność artykułów w sieci od kilku lat wpływa również na powiększenie liczby odbiorców pism naukowych. Większość z nas (z wygody, czy też by zaoszczędzić cenny czas) szuka informacji w sieci. To właśnie dlatego wiele czasopism (niekoniecznie wyłącznie naukowych) przenosi w pewnej części swoją działalność właśnie do przestrzeni internetowej. Warto mieć świadomość tego, że nowe media odgrywają w życiu człowieka ważną rolę. Wydaje się, że w każdej przestrzeni, nawet tej naukowej, należy to wykorzystać.

Techniczne zalety systemu dla czasopism naukowych

Warto wspomnieć co nieco o najważniejszych zaletach, dzięki którym coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z wspomnianego systemu. Przede wszystkim należy zatem opowiedzieć o pracy zespołu redakcyjnego działającego w oparciu o Editorial Software. Dzięki rozbudowanym, ale jednocześnie łatwym w obsłudze opcjom, program umożliwia komunikację pomiędzy wydawcą, redaktorami czy recenzentami i wreszcie autorami. W przypadku artykułów naukowych nie wystarczy bowiem wyłącznie napisać tekst, który potem zostaje opublikowany. Najpierw wspomniany artykuł musi zostać zrecenzowany przez anonimowo dobranego recenzenta. Możliwość anonimowej współpracy jest zresztą kolejnym plusem, ponieważ dzięki temu recenzent nie znając tożsamości autora nie będzie kierował się subiektywnymi odczuciami. Editorial Software jest przydatnym programem także ze względu na ograniczenie obiegu tradycyjnych dokumentów. Wszystko odbywa się bowiem w internecie, gdzie dane oraz informacje potrzebne autorom i wydawcom są dostępne na wyciągnięcie ręki. Każda zainteresowana osoba współpracująca z czasopismem otrzymuje swoje konto, dzięki któremu może zarządzać częścią, którą się zajmuje. Z programu – co bardzo ciekawe – korzystają nie tylko duże wydawnictwa. Z powodzeniem system sprawdza się także w przypadku mniejszych czasopism naukowych. Największym plusem dla małych wydawnictw jest w efekcie końcowym poszerzenie targetu, czyli liczby odbiorców.

Zalet systemu jest oczywiście o wiele więcej. Przede wszystkim ważne jest jednak to, że całe wydawnictwo skupia się w zakresie jednej strony internetowej, na której można się jednocześnie logować, pisać teksty, recenzować je czy wreszcie stać się odbiorcą i po prostu czytać opublikowane wcześniej artykuły. Co prawda w Polsce system przyjął się dopiero od niedawna, jednak wydaje się, że za jakiś czas rzeczywiście będzie na rynku wydawniczym wiódł zasłużony prym. Być może dlatego, że został stworzony wyłącznie na usługi specjalistycznych czasopism zajmujących się zagadnieniami naukowymi.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *