Aranżacja poddasza – pragmatyka a estetyka

Aranżacja poddasza – pragmatyka a estetyka

Pomieszczenia mieszkalne powinny być urządzane tak, by domownicy dobrze czuli się przebywając w swoim domu czy mieszkaniu. Niestety coraz częściej podczas aranżacji wymiar pragmatyczny dominuje nad estetyką wnętrza. Sprawa dotyczy w dużej mierze pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, które same w sobie są już przecież – jeśli mowa o urządzaniu – dość kłopotliwe. Warto jednak pamiętać, że praktyczne pomieszczenia w efekcie końcowym nie spełniają zamierzonych oczekiwań. Na pozór nieistotne kolory, dodatki czy innowacyjne zastosowania, w rzeczywistości potrafią niebagatelnie podnieść komfort danego wnętrza. Niepokorne poddasze można wykorzystać zarówno pod jednym, jak i pod drugim względem. Należy jednak – często już na poziomie planowania budowy domu – zadbać o kilka istotnych elementów związanych ze specyfiką tego miejsca. O jakich działaniach mowa i jak sukcesywnie wprowadzić je w życie?

Wybór odpowiednich okien dachowych na poddasze

Budując dom z poddaszem należy skupić się przede wszystkim na układzie okien, które w ostatniej fazie projektu zostaną w domu zamontowane. Na rynku można znaleźć dzisiaj na szczęście kilku zaufanych producentów, dlatego poszukiwanie okien przynajmniej pod tym względem nie wymaga większego zaangażowania. Większym problemem jest raczej wybór modeli okien dachowych do swojego domu. Różnorodność jest tak duża, że często klientom trudno jest się zdecydować na jakikolwiek produkt. Pomocą w takich przypadkach są oczywiście pracownicy wybranych sklepów. Przed wizytą można również odwiedzić stronę www danego producenta w sieci internetowej. Przejrzenie oferty pozwoli klientom zorientować się nieco w proponowanych produktach. Takie działanie znacznie przyspieszy przeprowadzaną w późniejszym czasie transakcję. Najczęściej kupowane okna wykonywane są dzisiaj z plastiku i drewna. Wysokiej jakości materiały produkcyjne w dużej mierze gwarantują trwałość i solidność. Co jednak zrobić, gdy wymiana okien (ze względu na ich sędziwy wiek) jest konieczna?

Wymiana okien dachowych na poddaszu

Montaż okien do nowo wybudowanego domu z pewnością jest o wiele bardziej łatwy niż wymiana starych okien dachowych na nowe. Często bywa tak, że właściciele decydują się na remont po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach od poprzedniego montażu. Nowe modele okien nie do końca pokrywają się z tymi, które oferowano na rynku kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Nierzadko okazuje się więc, że podczas remontu trzeba poszerzać otwory w dachu lub w pewnych miejscach je zmniejszać. Istotne jest więc to, by nie bawić się w remont samemu. Dobra ekipa remontowa wykona prace szybciej i efektywniej, dlatego nie należy w tym kontekście zbytnio oszczędzać. Niektórzy właściciele – jeśli poddasze jest w opłakanym stanie – decydują się na zburzenie i odbudowę wspomnianego pomieszczenia. Nowo postawiony dach nierzadko opłaca się bardziej niż próba ratowania tego, co na przestrzeni lat zostało znacznie wyniszczone.

Wejście na poddasze

Jeśli chodzi o wymiar pragmatyczny, z pewnością powinno go mieć wejście na poddasze. Szczególnie wtedy, gdy znajdują się tam pomieszczenia użytkowe. Warto bowiem wspomnieć, że wykorzystanie ostatniego piętra na strych czy magazyn niepotrzebnych rzeczy jest kompletnie nieopłacalne. Elegancka łazienka czy wygodna sypialnia sprawdzą się na poddaszu o wiele bardziej. Dzięki nowoczesnym zastosowaniom schodu prowadzące na poddasze nie zajmują wiele miejsca. Można nawet zamontować takie schody, które w razie potrzeby szybko się składają. Najczęściej tego rodzaju produkty produkowane są z drewna lub materiałów metalowych. Co ciekawe, wyglądają bardzo estetycznie, dlatego nie psują wnętrza.

Pomieszczenia aranżowane na poddaszu

okna dachoweJakie pomieszczenia najczęściej pojawiają się na poddaszu? Wydaje się, że w dużej mierze są to sypialnie, pokoje dziecięce czy łazienki. Nierzadko bywa również tak, że osoby pracujące w domu (na przykład pisarze) tworzą sobie na poddaszu własny azyl, do którego uciekają, by odciąć się od świata. Inspiracji na aranżację dowolnego pomieszczenia można szukać w internecie. Pomocne wydają się także magazyny architektoniczne, w których na każdym kroku natykamy się na tematykę związaną właśnie z poddaszem.

Dodatki na poddasze

Dodatki na poddasze siłą rzeczy najczęściej mają wymiar pragmatyczny. Mowa dla przykładu o roletach lub żaluzjach, które chronią domowników przez słońcem wpadającym o określonych porach dnia do środka pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Promienie mogą być szczególnie uciążliwe dla kogoś, kto na poddaszu ma swoją pracownię lub gabinet. Na szczęście kupując okna dachowe bez problemu można nabyć także wspomniane wcześniej żaluzje czy rolety. Co więcej, te ostatnie dostępne są w różnych kolorach, więc łatwo można dopasować je do wystroju określonego pomieszczenia. Warto pamiętać też o drobnych dodatkach w postaci obrazów czy zdjęć na ścianie oraz kwiatów, dywanów i innych podobnych elementów. Naturalnie wskazany jest w tym kontekście minimalizm, by przez przypadek nie zagracać niepotrzebnie pomieszczenia.

Aranżacja poddasza w żadnym stopniu nie musi być problematyczna. Należy przede wszystkim kierować się tak zwanym złotym środkiem, który pozwoli zachować zarówno praktyczny aspekt pomieszczenia, jak i wprowadzi nieco walorów estetycznych. Szczególnie ważne w przypadku poddasza staje się odpowiednie oświetlenie. Podczas budowy domu należy więc skupić się na tym, by dobrze dobrać okna dachowe oraz rozmieścić je w odpowiednich miejscach. Modeli na rynku jest dużo, jednak osoby pracujące w branży podchodzą do klienta ze zrozumieniem i fachowo doradzają, jak najlepiej podstąpić w indywidualnej sytuacji. Nie warto oszczędzać na oknach, ponieważ ich wymiana nierzadko okazuje się problematyczna. Solidny produkt zamontowany przez profesjonalną ekipę zapobiegnie z kolei remontom na długie lata. Aranżacja wiąże się ściśle z różnego rodzaju dodatkami, jednak w tym przypadku nie można zbytnio przesadzać. W ostatnich latach o wiele bardziej sprawdza się umiarkowany minimalizm, aniżeli przepych wprowadzający do pomieszczenia chaos i rozgardiasz.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *