Kiedy należy odwiedzić ginekologa

Kiedy należy odwiedzić ginekologa

Powszechnie uważa się, że polskie kobiety nie odwiedzają regularnie ginekologa z powodu wstydu. Czy rzeczywiście obawy damskiej części społeczeństwa są tak poważne, że przełamanie własnych barier związanych z fizycznością jest takie niewykonalne? W przypadku niektórych osób na pewno. Badania pokazują, że niektóre kobiety pojawiają się u ginekologa dopiero wtedy, gdy zaobserwują niekorzystne zmiany w swoim ciele lub gdy oczywiście spodziewają się potomstwa. Warto zaznaczyć, że pierwsza wizyta powinna odbyć się w okolicach dwudziestego roku życia, kiedy proces dojrzewania się zakończy. Niektóre dziewczęta odwiedzają wspomnianego specjalistę wcześniej, na przykład wtedy, gdy chcą już rozpocząć współżycie lub mają problemy zdrowotne na tle ginekologicznym. W jakich sytuacjach należy więc mniej lub bardziej niezwłocznie umówić się na wizytę u ginekologa? Co zrobić, by przełamać wstyd i bezstresowo udać się do specjalisty? Wydaje się, że niepewność i wstyd może być przełamany wtedy, gdy pacjentki dowiedzą się o samym ginekologu nieco więcej. Często bywa bowiem tak, że boimy się opowiadań starszych koleżanek lub przestróg zamieszczonych przez inne użytkowniczki w sieci. Warto wiedzieć, że w dziewięćdziesięciu procentach wszystkie negatywne opinie o wizycie u ginekologa są subiektywne i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym

Kiedy należy zatem udać się na wizytę do ginekologa? Powodów do takiej reakcji jest kilka. Młode dziewczyny pojawiają się u ginekologa zazwyczaj wtedy, gdy chcą rozpocząć współżycie. Osoby niepełnoletnie powinny pojawić się u lekarza z opiekunem, ponieważ prawo zabrania przepisywania leków antykoncepcyjnych (a o te zazwyczaj kobiety proszą) kobietom poniżej osiemnastego roku życia. Bez opiekuna ginekolog może co najwyżej doradzić używanie metod mechanicznych antykoncepcji, czyli na przykład stosowanie prezerwatywy. Warto również dodać, że stosowanie środków hormonalnych w okresie dojrzewania może mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Ginekolodzy zalecają stosowanie antykoncepcji hormonalnej dopiero w okolicach dwudziestego roku życia. Oprócz potrzeb wspomnianego typu u ginekologa pojawiają się osoby, które zostały odesłane do gabinetu na przykład przez internistę. Zazwyczaj wstyd przełamują również kobiety obserwujące niepokojące zmiany w swoich piersiach czy fizjologii. Należy pamiętać, że odpowiednia wiedza na temat badania pozwoli się nieco odstresować i odpowiednio przygotować na wywiad lekarski oraz badanie.

Przebieg wywiadu lekarskiego i badanie ginekologiczne

Jak wygląda dokładnie wizyta ginekologiczna? W dużej mierze za każdym razem jest podobnie. Najpierw ginekolog musi przeprowadzić wywiad, ponieważ za pierwszym razem nie wie nic o swojej pacjentce. Zazwyczaj pyta o to, czy kobieta rozpoczęła już współżycie, kiedy miała pierwszą i ostatnią miesiączkę oraz czy zauważyła jakieś niepokojące objawy w swoim ciele. Lekarz zapyta oczywiście o cel wizyty, dlatego należy już wcześniej przygotować sobie staranną odpowiedź. Podstawowym badaniem ginekologicznym jest badanie usg. Zazwyczaj ginekolog przeprowadza tak zwane usg dopochwowe, by sprawdzić stan narządów wewnętrznych. Jeśli kobieta nie rozpoczęła jeszcze współżycia lekarz sprawdza przed badaniem, czy takie usg jest możliwe. Wszystko zależy od układu narządów oraz położenia błony dziewiczej. Bardzo ważne jest także usg piersi. Przede wszystkim dlatego, że pokazuje o wiele dokładniej zmiany zachodzące w piersiach, aniżeli zwykłe badanie wykonywane przez lekarza za pomocą rąk. Kobietom po rozpoczęciu współżycia wykonuje się także tak zwaną cytologię, która ma na celu wskazać ewentualne zmiany nowotworowe. Takie badanie – jak zresztą poprzednie – powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku.

Przygotowanie do wizyty

ginekologJak przygotować się do wizyty u ginekologa? Tak naprawdę nie trzeba wielkich starań. Wiele kobiet zastanawia się, czy trzeba golić miejsca intymne. Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od nas, ponieważ lekarza w gabinecie nie obchodzi ten aspekt. Należy jedynie zadbać o to, by krótko przed wyjściem na wizytę dobrze się umyć. Higiena jest w tym przypadku bardzo ważna i pozwala czuć się komfortowo zarówno nam, jak i lekarzowi. W zależności od wyboru ginekolog może być kobietą lub mężczyzną. Z reguły uważa się, że mężczyźni są bardziej delikatni i wrażliwi, dlatego kobiety pierwszą wizytę wybierają właśnie w gabinecie ginekologa. Z drugiej strony nieśmiałe dziewczyny często nie mogą się przełamać, dlatego decydują się na damską opcję. Ważne jest przede wszystkim to, by lekarz cieszył się dobrą opinią pacjentów.

Wizyta u ginekologa nie musi być straszna. Warto przede wszystkim nastawić się do niej tak, jak w stosunku do normalnego lekarza rodzinnego. Podobnie jak ten ostatni ginekolog wykona wywiad lekarski, a następnie w razie potrzeby wykona również potrzebne badanie. Jeśli chodzi o usługi ginekologiczne czy wykonywanie usg,  Warszawa, Gdańsk czy każde inne większe miasto posiadają bardzo dobrze wyposażone gabinety, dlatego warto w miarę możliwości szukać dobrego ginekologa w takich miejscach. Należy zdawać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że regularne spotkania z ginekologiem znacznie obniżają ryzyko występowania i rozwijania się różnych chorób. Statystyki niewyleczalności raka piersi czy raka szyjki macicy wynikają przede wszystkim z tego, że kobiety obawiają się wizyt u ginekologa lub deprecjonują znaczenie badań takich jak usg piersi czy cytologia.

 

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *