Malowane szkło i porcelana

Malowane szkło i porcelana

Człowiek od zawsze lubił otaczać się rzeczami nie tylko praktycznymi, ale również ładnymi. Nawet współcześnie urządzając wnętrza czy wybierając strój, skupiamy się na estetycznym efekcie końcowym. O upodobaniach konsumentów w rezultacie myśli również rynek. Na całym świecie można wskazywać w nieskończoność marki mniej lub bardziej znanych ubrań czy dodatków do strojów. Co więcej, wiele działalności skupia się również wokół produkcji oraz w jej następstwie dystrybucji różnego rodzaju przedmiotów użytkowych i ozdobnych (często jeden produkt spełnia obie funkcje). W ostatnim czasie bardzo popularne stały się przedmioty wykonywane ręcznie. Do łask wróciły na przykład ręcznie wyszywane obrusy. W naszych domach zaczęły pojawiać się również produkty wykonywane ze szkła czy porcelany. Te ostatnie często pokrywane są za pomocą farby różnymi wzorami czy napisami. Dzięki temu przedmioty znajdujące się w naszym domu stają się nie tylko oryginalne, ale również unikatowe. Szczególnie wtedy, gdy wykonamy je sami. Warto zatem wiedzieć, jak przy niewielkich nakładach finansowych stworzyć niepowtarzalną ozdobę mieszkania czy domu. Alternatywą pozostaje zamówienie określonego produktu, bo i na taką opcję współczesny konsument może sobie pozwolić.

Domowe malowanie krok po kroku

Wbrew pozorom stworzenie unikatowego produktu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pierwszym krokiem do celu jest oczywiście zakup specjalnej farby, przeznaczonej do malowania na materiałach szklanych czy też porcelanowych. Na rynku można znaleźć wiele takich produktów. Niektóre schną samodzielnie, inne należy „wypiec” w określonej temperaturze. Nie można zapomnieć oczywiście o pędzelkach, jednak te zazwyczaj znajdują się w każdym domu. Warto przy tym wspomnieć, iż osoby profesjonalnie zajmujące się malowaniem szkła i porcelany także do tego aspektu przykładają ogromną wagę, a każdy pędzelek w ich zestawie służy do innego celu. Dobry pędzel oraz naczynie i farba to nie jedyne elementy, których obecność okazuje się oczywiście niezbędna. Dla wygody należy pamiętać o środkach czyszczących czy nawet zwykłych ręcznikach papierowych. Wszystko po to, by podczas pracy zachować względną czystość. Z pewnością farba zmywana na bieżąco jest łatwiejsza do usunięcia, aniżeli farba zaschnięta. Środkiem zapobiegawczym może być również rozłożenie starych gazet w miejscu pracy. Zazwyczaj malowanie szkła nie sprawia trudności nawet laikom. Wzory i napisy można umieszczać na przedmiocie samodzielnie, jednakże alternatywą jest włożenie gotowego wzoru do środka przedmiotu. Dzięki temu określony obrazek przyłożony do wewnętrznej strony można bardzo łatwo odrysować po stronie zewnętrznej. W przypadku materiałów porcelanowych do przeniesienia wzorów przydaje się kalka maszynowa.

Wypalanie pomalowanych elementów

Po namalowaniu wzorów na wybranych przedmiotach należy oczywiście odłożyć te ostatnie w bezpieczne miejsce. Po wyschnięciu, ozdoby (zarówno te ze szkła, jak i te z porcelany) można wypalić w piekarniku. Czas oraz stopień nagrzania jest zależny od wykorzystanej do malowania farby. Warto zatem przed włożeniem przedmiotów do piekarnika sprawdzić wcześniej instrukcje umieszczone na opakowaniu nabytych wcześniej farb. Po wyciągnięciu naczyń lub innych ozdób, ponownie należy odstawić je w odosobnione miejsce, by mogły tym razem ostygnąć.

Malowanie szkła i porcelany dla dzieci

Bardzo często okazuje się, że malowanie szkła i porcelany to czynność wprost stworzona dla kilkulatków (a nierzadko także dla większych dzieciaków). Wyobraźnia oraz kreatywność najmłodszych mogą znaleźć wspaniałe ujście właśnie podczas malowania różnego rodzaju przedmiotów. Warto zatem co jakiś czas zapewnić dzieciom atrakcję i wspólnie spędzić czas na malowaniu kubków czy szklanek. Doskonałym przykładem jest również malowanie szklanych antyram. Dziecięce arcydzieła powstające na szkle są później unikatowymi obrazami wiszącymi w pokojach dziecięcych lub w sypialniach rodziców.

Kupowanie malowanych przedmiotów w sklepach

szkłoWysokie walory estetyczne czy użytkowe mają nie tylko ręcznie malowane przedmioty tworzone w domowym zaciszu. Coraz częściej różnego rodzaju firmy także zajmują się tego typu działalnością. Malowane szkło i porcelana (w postaci zastawy stołowej, kubków, skarbonek czy innych podobnych elementów) doskonale sprawdzają się jako produkty marketingowe. Na czym dokładnie wspomniany marketing się opiera? Firmy chcące poprawić czy utrwalić swoją markę w świadomości klienta, decydują się na zamówienie oryginalnych kubków z firmowym logo czy praktycznych skarbonek ze sloganem spółki. Dystrybucja odbywa się na zasadzie bezpośredniego kontaktu z klientem lub podczas targów pracy. Zamawiane w specjalnych punktach produkty firmowe są również idealnym prezentem. Na przykład w podzięce za wieloletnią współpracę.

Wydaje się zatem, że malowane szkło oraz porcelana doskonale sprawdzają się nie tylko w domowym zaciszu, ale również w biznesie. Wszystko sprowadza się do tego, by stworzyć produkt unikatowy i jednocześnie oryginalny.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *