Rodzaje mieszkań na rynku nieruchomości

Rodzaje mieszkań na rynku nieruchomości

Branża nieruchomości rozwija się na całym świecie w zawrotnym tempie. Najpopularniejsze budynki powstające dzisiaj nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach to oczywiście nieruchomości mieszkalne. W zależności od potrzeb konsumenckich, nieruchomości z rynku pierwotnego oferowane przez firmy deweloperskie mogą się od siebie znacznie różnić. W latach dziewięćdziesiątych bardzo duże zapotrzebowanie klientów odnośnie prywatnych nieruchomości mieszkalnych wiązało się z domkami jednorodzinnymi. Początek wieku dwudziestego pierwszego wiązał się z kolei z rozwojem nowoczesnych budynków mieszkalnych posiadających wiele pojedynczych lokali znanych oczywiście jako lokale. Należy przy tym zauważyć, iż specyfika wspomnianych projektów znacznie różniła się od wielkich blokowisk powstających jeszcze za panowania ustroju komunistycznego w Polsce. Z biegiem lat standard wszystkich oferowanych nieruchomości mieszkalnych bardzo się podnosił, a dziś tak naprawdę trudno stwierdzić, w jakie nieruchomości najczęściej inwestują firmy deweloperskie. Warto jednak wyróżnić kilka rodzajów inwestycji, którymi inwestorzy z całą pewnością mogą się na przestrzeni kilku ostatnich lat pochwalić.

Domy jednorodzinne od inwestora

Na rynku nieruchomości bardzo często można znaleźć w ofercie innowacyjne nieruchomości mieszkalne w postaci domu jednorodzinnego. Zazwyczaj deweloperzy nie oddają do użytku pojedynczych domów, ponieważ jest to najprościej rzecz ujmując po prostu nieopłacalne. O wiele bardziej opłaca się budować całe osiedla domków mieszkalnych. Bardzo popularne w ostatnim czasie stają się także tak zwane domy dwurodzinne, czyli połączenie, a może raczej podzielenie domu na dwie części. Każda z nich jest oczywiście niezależna, dlatego często mieszkające w takich miejscach rodziny na początku w ogóle się nie znają. Naturalnie przestrzeń znajdująca się pomiędzy częściami domów także zostaje podzielona gwarantując tym samym określonym rodzinom pełną niezależność.

Mieszkania w blokach coraz częściej hitem deweloperskim

Lokale deweloperskie w blokach to współcześnie największe inwestycje firm deweloperskich. Jeśli chodzi o mieszkania Jelenia Góra sprzedaż takich inwestycji wprowadziła jako jedno z pierwszych polskich miast. Warto dodać, że wybór deweloperów nie bez powodu padł na taką lokalizację. Klienci wybierają dziś bowiem miejsca niezwykłe, zlokalizowane przede wszystkim z dala od zgiełku i wielkich miast. Bloki mieszkalne to inwestycje, które mogą być jak najbardziej realizowane pojedynczo. Jest to duża różnica w kontekście opisywanych wcześniej domków jednorodzinnych czy dwurodzinnych. Nie oznacza to oczywiście, że deweloperzy nie tworzą wielkich osiedli zbudowanych z bloków. W miastach takich jak Poznań czy Warszawa takich inwestycji od spółek deweloperskich jest naprawdę dużo.

Apartamenty cieszą się zainteresowaniem konkretnych grup docelowych

Alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do mieszkań, domków jednorodzinnych i domów dwurodzinnych są dzisiaj tak zwane apartamenty, których nie należy mylić z mieszkaniami o podwyższonym standardzie. Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich kilku lat apartamenty zaczęły cieszyć się w Polsce większą popularnością niż jeszcze jakiś czas temu. Duży metraż i solidne materiały wykończeniowe, a zazwyczaj także piękny widok z okna to wyznaczniki przeciętnego apartamentu oferowanego na rynku nieruchomości przez przeciętną firmę deweloperską. Warto podkreślić, że wysoki standard niestety wiąże się także z wysoką ceną. Właśnie dlatego nie wszystkich na zakup takiej nieruchomości po prostu stać.

Domy szeregowe a domy jednorodzinne

Bardzo popularną alternatywą dla zwykłych domów jednorodzinnych stały się w ostatnim czasie tak zwane domy szeregowe. Moda na tego typu inwestycje nieruchomości przyszła oczywiście z krajów zachodnioeuropejskich, na przykład z Wielkiej Brytanii. Czym zatem charakteryzują się domy szeregowe? W dużej mierze nazwa pochodzi od ustawienia czy lokalizacji konkretnych budynków. Zazwyczaj tworzą one oczywiście zwarty szereg. Niekiedy projekt zakłada nawet, że obiekty ścianami stykają się z innymi domami. Takie inwestycje nierzadko cieszą się popularnością, na przykład pod dużymi miastami. Cena jest przystępna, a nieruchomości przestronne i przytulne.

Osiedla podmiejskie mają przyszłość w Polsce i nie tylko

Lokalizacja obiektów mieszkalnych jest dzisiaj bardzo istotna. Okazuje się, że Polacy coraz częściej wybierają nieruchomości zlokalizowane poza ścisłym centrum miasta. Prymw tym zakresie wiodą tak zwane osiedla zamknięte lokalizowane często na tak zwanych osiedlach podmiejskich, czyli innymi słowy umieszczonych za miastem. Dużo takich obiektów można spotkać na przykład w Poznaniu czy wspomnianej już wcześniej Jeleniej Górze. Ucieczka za miasto w poszukiwaniu domu czy mieszkania wcale nie oznacza, że społeczeństwo polskie rezygnuje z wielkomiejskiego życia. Wręcz przeciwnie. Dobre drogi dojazdowe i niewielka odległość sprzyjają mieszkańcom.

Rynek nieruchomości nie tylko na świecie, ale także tutaj – w Polsce – jest bardzo bogaty pod względem różnorodności budowalnej. Wystarczy rozejrzeć się w swoim mieście, by spostrzec, że nowych inwestycji jest naprawdę sporo. Domy szeregowe, osiedla domków jednorodzinnych za miastem, nowoczesne mieszkania w innowacyjnie zaprojektowanych blokach na miarę dwudziestego pierwszego wieku. To zaledwie element rynku nieruchomości, z którym współczesny konsument ma dzisiaj do czynienia. Warto zaznaczyć, że warsztat firm budowlanych oraz działalności deweloperskich na przestrzeni lat znacznie się rozwinął. Nie bez powodu, ponieważ konkurencja na rynku oraz wzrost wymagań ze strony różnorodnych grup docelowych niejako wymusza na firmach związanych z nieruchomościami samodoskonalenie oraz dostosowywanie się do potrzeb potencjalnych klientów. Z pewnością kolejna dekada przyniesie kolejne rozwiązania z zakresu nieruchomości mieszkalnych, ale na to społeczeństwo polskie (i nie tylko polskie) musi jeszcze trochę poczekać.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *