Transportowanie ciężkich elementów przemysłowych i budowlanych

Transportowanie ciężkich elementów przemysłowych i budowlanych

Transport nieustannie towarzyszy człowiekowi. Jest związany z jego życiem osobistym, pracą czy szeroko pojętym rozwojem. Nic zatem dziwnego, że od wielu lat społeczeństwo próbuje ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie za pomocą różnego rodzaju maszyn pozwalających na swobodne przemieszczanie nie tylko człowieka, ale także różnego rodzaju pakunków, produktów czy urządzeń. Najprostszym przykładem ukazującym, jak wielki wpływ niektóre urządzenia mogą mieć na łatwość i efektywność przemieszczania, jest oczywiście samochód. Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania na co dzień bez obecność aut osobowych, autobusów czy chociażby tramwajów i pociągów. Nie mówiąc już oczywiście o takich środkach transportu jak samolot, dzięki któremu w zasadzie w kilka godzin możemy znaleźć się na drugim końcu kontynentu. Bardzo ważną funkcję urządzenia transportujące pełnią także w kontekście przenoszenia różnego rodzaju obiektów. W przemyśle i budownictwie ergonomia pracy wiąże się ściśle z eksploatowaniem urządzeń takich jak manipulatory, dźwigi, balansery czy windy przemysłowe. Dzięki nim praca ludzkich rąk nie jest wystawiana na niebezpieczeństwa, z którymi wiąże się chociażby trwały uszczerbek na zdrowiu. W zależności od określonych procesów transportowych w wymienionych przestrzeniach używa się wybranych maszyn po to, by ułatwić swoją pracę i zwiększyć jej efektywność.

Czym jest transport bliski i daleki

Przenoszenie wiąże się w szczególności z dwoma pojęciami, do których zaliczymy tak zwany transport bliski oraz tak zwany transport daleki. Jak sama nazwa nieco sugeruje, ten ostatni wiąże się z przenoszeniem długodystansowym, podczas gdy ten pierwszy związany jest z niewielkim obszarem, na którego terenie następuje przemieszczenie obiektu. W przypadku transportu dalekiego najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju pojazdy, takie jak samochody ciężarowe, statki handlowe czy nawet samoloty. Ważny jest również załadunek określonych elementów, który wiąże się z kolei z zastosowaniami wchodzącymi w skład transportu bliskiego. Wydaje się więc, że obie przestrzenie w którymś momencie muszą się spotkać, jednak odpowiednio wypracowane rozwiązania pozwalają działać płynnie pomiędzy transportem bliskim a transportem dalekim w różnych branżach. W zależności od potrzeby w kontekście transportowania możemy mówić o elementach takich jak załadunek, wyładunek czy przeładunek. Pierwsze pojęcie można zobrazować za pomocą schematu środek transportowy → miejsce dostarczenia. Drugi termin opiera się na schemacie miejsce załadowania → środek transportowy. Ostatnie określenie opiera się w końcu na schemacie pierwszy środek transportowy → drugi środek transportowy.

Najważniejsze maszyny transportowe w przemyśle i budownictwie

W przemyśle i budownictwie funkcjonują różnorodne urządzenia, dzięki którym przenoszenie staje się proste, lekkie i bezpieczne. Dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w otoczeniu ciężkich elementów i obiektów używanie urządzeń takich jak balansery czy wciągarki jest zbawienne. Przede wszystkim ze względu na ich zdrowie i siły fizyczne, które podczas prac ręcznych szybko stają się towarem deficytowym. Na rynku istnieje wiele urządzeń i maszyn ułatwiających pracę człowieka. Warto wspomnieć przynajmniej o kilku z nich, które z pewnością wiodą prym pod względem zapewnienia odpowiednich warunków pracy oraz maksymalnie bezpiecznego stanowiska pracy.

1. Charakterystyka wózków

Wózki służące do przewożenia różnego rodzaju elementów można podzielić na bardzo odmienne modele charakteryzujące się różnorakimi wyznacznikami. W zależności od potrzeb na rynku można znaleźć wózki obsługiwane mechanicznie, ale także takie, które obsługuje się ręcznie. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki ciężarek tego rodzaju urządzenie będzie miało transportować. Do najpopularniejszych typów wózków obecnych na rynku należą między innymi wózek ręczny widłowy czy wózek napędzany prowadzony. W obrębie wymienionych modeli można wymieniać kolejne rodzaje, ponieważ w przypadku takich maszyn różnorodność produktów oferowanych przez producentów jest naprawdę wysoka.

2. Charakterystyka balanserów

Balansery to niezwykle użyteczne maszyny pozwalające ograniczać ciężar innych urządzeń podwieszonych właśnie do balanserów. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest przede wszystkim zmniejszenie obciążenia, na które na co dzień byłby narażony pracownik wykonując swoje obowiązki. Nowoczesne balansery – podobnie jak wózki – dostępne są dzisiaj w różnorodnych modelach. W zależności od potrzeb klienci mogą więc skorzystać z różnych rozwiązań.

3. Charakterystyka wciągarek

W budownictwie (ale także w szeroko pojętym przemyśle) dużą rolę podczas transportowania spełniają tak zwane wciągarki. Wspomniane urządzenia umożliwiają przenoszenie obiektów zarówno w pionie, jak i w poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że mowa w tym przypadku wyłącznie o transporcie bliskim. W zależności od modeli wciągarki są w stanie przenosić wielotonowe obiekty, co w przypadku pracy wyłącznie ludzkich rąk byłoby niemożliwe. Wciągarki z powodzeniem sprawdzają się w przestrzeniach budowlanych, przemysłowych i motoryzacyjnych, gdzie przenoszenie w transporcie ręcznym aut także wymaga nowoczesnych rozwiązań. Wspomniany sprzęt znajdziemy między innymi w warsztatach samochodowych. Dzięki nowoczesnym wciągarkom praca mechaników w wielu momentach staje się nie tylko bardziej komfortowa, ale również o wiele bardziej bezpieczna. Mowa tutaj nie tylko o serwisach motoryzacyjnych i samochodowych, ale również o wspomnianych już wcześniej różnorodnych przestrzeniach przemysłowych.

Transport napędza dzisiaj w pewnym sensie naszą gospodarkę oraz szeroko pojęty przemysł. Nie bez powodu duże znaczenie mają dzisiaj wspomniane elementy takie jak balansery, wciągarki czy rożnego rodzaju wózki. Ich obecność wpływa na ergonomiczność i bezpieczeństwo pracy stąd pewność, że przez wiele następnych lat tego rodzaju rozwiązania nadal pozostaną najbardziej efektywną opcją na rynku.

Skills

, , ,

Posted on

Marzec 6, 2014

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *