Stanowisko pracy w przestrzeniach biurowych

Stanowisko pracy w przestrzeniach biurowych

Na pierwszy rzut oka praca biurowa wcale nie jest męcząca zarówno pod względem fizycznym, jak i pod względem psychicznym. Warto jednak pamiętać, że pozory rzeczywiście bardzo często mogą mylić, a w rzeczywistości prawda jest zupełnie inna. W zależności od wykonywanych obowiązków nierzadko bywa tak, iż praca w biurze wiąże się z nieustającym stresem oraz wzrastającą liczbą obowiązków, na których realizację nie starsza niektórym osobom po prostu czasu. W takich przypadkach ważne jest więc to, by pracownicy mieli zapewnione odpowiednie warunki pracy, które wpłyną na efektywność wykonywanych zadań oraz podniosą ich skuteczność i liczebność. Z drugiej strony oprócz zysków dla firmy liczy się także zdrowie fizyczne i psychiczne danego podwładnego. Im lepsze są bowiem warunku pracy, tym bardziej zaangażowany i jednocześnie mniej zestresowany będzie oczywiście indywidualny pracownik. Bez względu na branżę przestrzenie biurowe powinny charakteryzować się zatem kilkoma wyznacznikami czy też cechami, o które każdy rozsądny i odpowiedzialny szef czy właściciel firmy powinien się postarać. O jakich warunkach zatem mowa i jak zadbać o ich realizację w dobie dwudziestego pierwszego wieku? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne czy niewykonalne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka sceptycznym właścicielom wydawać.

Oświetlenie w pracy biurowej jest bardzo ważne

Jednym z podstawowych elementów pełniących istotną, a nawet jedną z najważniejszych funkcji w przypadku prac biurowych jest oczywiście prawidłowe oświetlenie. Naturalnym stanem rzeczy oświetlenie zewnętrzne, czy innymi słowy rzecz ujmując oświetlenie naturalne nie będzie działało dwadzieścia cztery godziny na dobę. Pracownicy przebywający w biurze do późnych godzin, czy nawet do godzin popołudniowych w okresie jesienno-zimowym narażeni są zatem na zmęczenie narządów wzroku, co w efekcie przy długotrwałym procesie może prowadzić do poważnych urazów czy nawet uszczerbku na zdrowiu. Warto zatem mieć świadomość tego, że oświetlenie sztuczne musi być przystosowane do potrzeb pracowników. Co szczególnie ważne, nie może być (mowa wciąż o świetle) ani za słabe, ani za mocne, ponieważ w obu przypadkach sprawność pracownika spada, a wzrok szybko się męczy i wpływa na ogólne samopoczucie pracownika. Podobnie jest zresztą ze światłem słonecznym. Okna powinny być wyposażone w żaluzje czy rolety, by w razie takiej potrzeby (na przykład gdy słońce zachodzi i w nadmiernej ilości trafia do biura) zasłonić okna w pomieszczeniu.

Meble w pracy biurowej wpływają na zdrowie i samopoczucie

Kolejnym elementem bardzo wpływającym na zdrowie i efektywność pracy pracownika jest oczywiście odpowiednie dobranie mebli. Choć na pozór wydaje się, że nie jest to czynnik dominujący jeśli mowa o efektywności pracy, w rzeczywistości ma niebagatelne znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że praca biurowa to w dużej mierze praca siedząca. Wydaje się, że stanowisko powinno być w takim przypadku jak najbardziej przygotowane. podobnie jak w przypadku pracy fizycznej oczekuje się od pracodawców, że zapewnią podwładnym balansery niwelujące ciężar urządzeń czy wciągarki pozwalające na bardziej efektywną pracę i podnoszenie ciężarów, tak w przypadku pracy biurowej zdrowie i komfort pracy zostaje zapewniony między innymi przez odpowiednio dobrane meble. bardzo ważnych elementem jest oczywiście krzesło, które nie powinno podczas długich godzin w pracy obciążać kręgosłupa. W tym przypadku liczy się zatem odpowiednie oparcie. Firmy produkujące meble dbają o klientów biurowych, zaopatrujących się w takie produkty, dlatego na rynku bardzo łatwo można otrzymać odpowiednie elementy do swojego biura. Innym meblem podwyższającym komfort pracy jest z kolei biurko. Jego wysokość oraz komputer umieszczony na blacie powinny spełniać odpowiednie normy, o których można przeczytać w różnych źródłach dotyczących ergonomii pracy.

Urlopy, przerwy i premie są w każdej branży niezbędne

Oprócz różnych czynników technicznych czy też mechanicznych związanych z organizacją pracy biurowej na jej ergonomiczność i efektywność wpływają także pozafizyczne elementy, takie jak urlopy, odpowiednia liczba przerw czy dodatkowe premie wydawane pracownikom na przykład w okresie świątecznym czy wakacyjnym. Warto podkreślić, że wymienione czynniki wpływają przede wszystkim na zdrowie psychiczne pracowników, co w dużej mierze liczy się przecież tak samo jak zdrowie fizyczne. Niemniej jednak wszystkie dotychczas wymienione zalecenia są bardzo istotne i należy je spełniać.

Jak się okazuje, na odpowiednie stanowisko pracy wpływa wiele czynników. Niektóre są mniej, inne bardziej ważne. Niemniej jednak wszystkie elementy tworzą całość, bez której pracownik nie będzie czuł się doceniony, bezpieczny i w komfortowej sytuacji. Jeśli nie wiemy jak zapewnić mu takie stanowisko, z pewnością powinniśmy uzupełnić swoją wiedzę na ten temat.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *