Historia tapet ściennych

Historia tapet ściennych

Tapeta naścienna jest obok farby jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych umieszczanych – jak sama nazwa oczywiście wskazuje – na wewnętrznych ścianach domów, mieszkań, urzędów, instytucji, biur oraz różnego rodzaju lokali użytkowych. Choć z materiałem stykamy się codziennie na każdym kroku, nie każdy wie, jaka jest właściwie geneza pochodzenia tapety. Warto poznać kilka interesujących faktów związanych z jej historią, ponieważ niektóre z nich okazują się naprawdę zaskakujące. Nie każdy ma na przykład świadomość tego, że zainteresowanie człowieka odnośnie dekorowania ścian sięga wiele wieków wstecz. Niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że mowa w tym przypadku również o czasach prehistorycznych. Gdzie zatem doszukiwać się pierwszych zainteresowań człowieka tapetami oraz jak na przestrzeni lat rozwijała się produkcja wspomnianego materiału?

Malowidła skalne – geneza zainteresowania tapetami?

Historię tapety można byłoby rzeczywiście opowiedzieć zaczynając od czasów prehistorycznych. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że człowiek pierwotny od zarania dziejów starał się – niezależnie od pobudek temu towarzyszących – umieszczać na ścianach skalnych (swojego domu!) różnego rodzaju rysunki i malowidła. Jedna z teorii wyraźnie mówi, że chodziło wyłącznie o względy estetyczne. Czym w takim razie taka postawa różniłaby się od dzisiejszego stosowania tapet w polskich domach? Warto zaznaczyć, że z pewnością rysunku i malunki skalne szybciej porównamy do tapety, niż zwykłej, jednolitej farby. Oczywiście papierowe tapety pojawiły się w środowisku człowieka znacznie później.

Tapety na przestrzeni wieków

tapetaPierwsze tapety pojawiły się oczywiście w Europie. Co ciekawe, były to zwykłe papierowe materiały używane raczej przez niższe warstwy społeczne. Wydaje się więc, że pod względem jakościowym tapety przynajmniej w początkowej fazie produkcji pozostawiały wiele do życzenia. Prawdziwe tapety pojawiły się dopiero w okresie renesansu. W wyniku dziewiętnastowiecznego postępu technicznego produkcja tapet ponownie zmieniła swoje oblicze. Warto zaznaczyć, że w tym okresie prym – jeśli chodzi o produkcję i dystrybucję materiałów – wiodła Francja. Cyklicznie zwiększano oczywiście jakość produkowanych materiałów. Zarówno pod względem trwałości, jak u pod względem estetyczności. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku szczególnie modne stały się motywy japońskie i secesyjne. Tapety zaczęto z powodzeniem stosować między innymi w pokojach dziecięcych, salonach oraz w pomieszczeniach biurowych i urzędowych. Przełom dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku przyniósł ze sobą nowy wymiar tapet. Popularne stały się materiały wykonywane z włókna szklanego. W cenie także obecnie są tak zwane fototapety. Przy okazji rozpatrywania historii tapet warto spojrzeć na nie nie tylko pod kątem budowlanym, ale także pod względem stricte językowym czy semantycznym.

Nowy wymiar tapet w XXI wieku

Znaczenie słowa „tapeta” w ciągu ostatnich kilku lat uległo znacznemu rozszerzeniu. Stało się to głównie w wyniku rozwoju technologicznego, który od lat niejako „zmusza” język polski do tworzenia leksemów nazywających nowe urządzenia, obiekty, wydarzenia czy nawet czynności. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tapeta na pulpit komputera czy wyświetlacz telefonu zyskały takie, a nie inne określenie przede wszystkim ze względu na analogię do tapet ściennych. Termin nie pojawił się jednak pierwotnie na gruncie polskim. Jest bowiem kalką językową pochodzącą z języka angielskiego, gdzie słowo „wallpaper” (ang. wall – ściana, paper – papier) rozszerzyło znaczenie pierwotne i współcześnie także oznacza zarówno tapetę na ścianę – na co wskazuje zresztą etymologia – jak i tapetę na ekranie komputera, na tablecie czy na telefonie.

Historia tapety na pozór nieciekawa w rzeczywistości pod wieloma względami stanowi interesujący aspekt naszego życia. Co istotne, powyższy temat można rozpatrywać przez pryzmat wielu dziedzin nauki. Mowa chociażby o językoznawstwie, materiałoznawstwie czy historii.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *