Elementy ważne przy wycenie domu

Elementy ważne przy wycenie domu

Sprzedaż domu niejednej osobie może spędzać dziś sen z powiek. Przede wszystkim dlatego, że branża nieruchomości na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo się rozwinęła, a konkurencja dla każdego sprzedającego (nie tylko na rynku wtórnym, ale także na rynku pierwotnym) znacznie wzrosła. Chęć szybkiego sprzedania domu czy innej nieruchomości mieszkalnej zaczęła więc nieodzownie wiązać się z wykonaniem profesjonalnej wyceny, której podejmuje się oczywiście rzeczoznawca. Plusy otrzymania wspomnianego dokumenty bardzo łatwo zauważyć przede wszystkim na podstawie relacji klient-sprzedający. Zarówno jedna, jak i druga strona opierając się na wycenie ma pewność, że wartość domu nie zostaje zaniżona, bądź – co często budzi obawę potencjalnego klienta – zawyżona. W przypadku wyceny rolę odgrywa wiele czynników, a ich waga zależna jest przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, lokalizacji czy stanu ogólnego budynku. W przypadku domu jednorodzinnego wpływ na wycenę ma o wiele więcej elementów, aniżeli na przykład w przypadku mieszkania znajdującego się w bloku spółdzielni mieszkaniowej. O których wyznacznikach wskazywanych przez rzeczoznawcę warto zatem wiedzieć?

Stan ogólny wycenianej nieruchomości

Niełatwo dokładnie wskazać, jakie elementy konkretnie przyciągają uwagę rzeczoznawcy. Należy jednak mieć świadomość tego, że w dużej mierze będą to ogólne (czy też raczej podstawowe) warunki mieszkalne, które dany dom oferuje. Rzeczoznawca bada między innymi stan domu pod względem budowlanym. Odpadający cynk lub dziurawy dach z pewnością zostaną zauważone i znacznie obniżą wartość nieruchomości. Czy opłaca się zatem wydawać pieniądze na remont? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, czy wycena domu rzeczywiście po remoncie zwiększy się na tyle, by prace remontowe w efekcie końcowym się opłaciły. Na szczęście swoje obawy można skonsultować w biurze rzeczoznawcy jeszcze przed dokonaniem wyceny. Wstępnie może on bowiem wskazać, czy remont pozytywnie wpłynie na całościową wartość przyszłej wyceny.

Powierzchnia domu i układ pomieszczeń

Jednym z najważniejszych elementów wpływających obecnie na wycenę domu jest oczywiście jego metraż. Zazwyczaj bywa tak – co nie wydaje się wielkim odkryciem – że większy dom ma większą wartość. Istotny staje się również ewentualny układ pomieszczeń wewnątrz nieruchomości mieszkalnej. Trudno jednak w tym przypadku wskazać, jakimi wyznacznikami kierują się rzeczoznawcy. Ważnym aspektem może być na przykład obecność dwóch łazienek (na parterze i na piętrze, jeśli dom ma więcej pięter). Coraz częściej w cenie są przestrzenie otwarte. Przynajmniej, jeśli mowa o salonie i kuchni. Ta ostatnia często zamienia się w tak zwany aneks kuchenny i tym samym łączy się w jakiś sposób z przestrzenią salonu. W żadnym wypadku pomieszczeń nie dzieli wtedy ściana.

Przestrzeń dookoła domu

Istotne jest oczywiście nie tylko to, co wewnątrz domu, ale także przestrzeń znajdująca się na zewnątrz. Coraz częściej potencjalni kupcy szukają nie tylko domu z małym podjazdem i niewielkim podwórkiem, ale także nieruchomości otoczonych zielenią i przestrzennym ogrodem, w którym można organizować weekendowe przyjęcia czy zabawy z dziećmi. Warto – decydując się na sprzedaż i dokonanie wyceny – zadbać nieco o ogród, jeśli ten w ostatnim czasie był przez aktualnych właścicieli zaniedbywany. Starannie przycięta trawa i drzewa owocowe zaprezentują się o wiele lepiej niż ogród porośnięty chwastami. Wbrew pozorom nie tylko osoby poszukujące nieruchomości za miastem oczekują domu z ogrodem. Także tak zwani miastowi spodziewają się nabyć dom w otoczeniu drzew, krzewów czy kwiatów. Nawet, jeśli wspomniana przestrzeń nie będzie porównywalna z ogrodami domów zlokalizowanych za miastem.

Lokalizacja domu

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście lokalizacja domu, który podlega profesjonalnej wycenie przez rzeczoznawcę. Nie ma w tym jednak niczego zadziwiającego, ponieważ dla większości kupujących lokalizacja ma znaczenie przodujące. Chodzi przede wszystkim o to, by odległość do pracy czy szkoły oraz różnego rodzaju punktów handlowo-usługowych była niewielka. Wydaje się jednak, że w ostatnim czasie wyceny domów zlokalizowanych za miastem także mają dość dużą wartość. Przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób ucieka pod miasto, gdzie może liczyć na odpoczynek od wielkomiejskiego gwaru i zgiełku. Ważne jest w takich przypadkach to, by mimo kilkunastokilometrowej odległości od miasta, osiedle czy okolica domu posiadały dobre drogi dojazdowe do centrum miasta.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *